EFT (Emotional Freedom Techinique) Türkçeye Duygusal Özgürleşme Tekniği" olarak çevrilmiş. Yüzümüzde ve vücudumuzda bulunan akupunktur noktalarına küçük vuruşlar yaparken bazı olumlamaları söyleyerek olay hakkındaki olumsuz duyguyu temizleme tekniğidir. Akupunktur noktaları vücutta enerji akışının en zayıf olduğu yerlerdir. Bu yüzden onları uyararak enerji akışının sağlanması , negatif duygunun ifade edilmesi ve yerine pozitif cümlelerin söylenmesi tekniğidir.


Vuruş Noktaları


Vuruş noktaları genel hatlarıyla şöyledir; Başımızın üstü, kaşımızın başlangıç noktası , gözün kenarı, gözün altı ,burnun altı,çene, köprücük kemiği ve koltuk altıdır. Bu noktalara işaret ve orta parmağımızla hafif vuruşlar yapılarak önce olumsuz cümle söylenir , temizlendikten sonra yerine olumlu duygu söylenerek tur bititirlir. Başlamadan önce EFT yapmak istediğimiz olumsuz duyguya 1-10 arası bir puan verilerek EFT noktalarına vuruşa başlanır ve duygunun şiddeti sıfırlanana kadar devam edilir.

Geçmişte yaşadığımız bir travmada ki duyguyu temizlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Geçmişte yaşadığımız olayı unutmamızı sağlamaz ancak orada birikmiş enerjiyi açığa çıkarıp temizlediği için o olay sıradanlaşır . Yani etkisini kaybederek normal bir olaya dönüşür .
Gün içerisinde yaşadığımız olumsuz olaylar İçin EFT yapmak daha dengeli bir ruh haline kavuşmamızı sağlar.
Kendi kendinize uygulayabileceğiniz güvenilir ve çok etkili bir yöntemdir.

EFT travmatik olaylarda ki duygunun boşaltılmasında en iyi tekniklerden biridir. EFT ile geçmişte yaşadığımız anılar silinmez , beyinden herhangi bir anıyı silmek mümkün değildi. Geçmişte yaşanılan anının duygusunun boşaltılmasını , insanın içinde bulunduğu an'da rahatlamasını sağlar.

Yaşanılan olumsuz duygular boşaltılmazsa bu duyguların etkisi 24-48 saat sürer. Ancak eğer bu duyguların etkisi daha uzun sürüyorsa geçmişteki bir olayla bağlantılı demektir. 
EFT yapmaya başladığınızda çalıştığınız olay için tapping(vuruş) yaparken başka duygularınızda tetiklenir ve ortaya çıkar. Her bir olay ve olumsuz duygu için tek tek eft vuruşlarını yapmanız gerekir.

EFT Tekniği pek çok sorun için kullanılır. Sınav kaygısı, stres yönetimi, allerjiler, bağımlılıklar, kilo sorunları, ağrılar gibi çok fazla sorunda kullanılabilir.